Coronakrisens betydning for afkastet....
14. december 2020
….at vi hver måned offentliggør de opnåede afkast i vores to investeringsporteføljer?
Coronakrisens betydning for din opsparing
Da pandemien for alvor brød ud i slutningen af februar, faldt aktiekurserne dramatisk over hele verden.
Det kan du tydeligt se på under Afkast hvor vi hver måned offentliggør det afkast som de to porteføljer i pensionsproduktet har opnået.
Resultaterne af vores investeringer rettede sig dog hurtigt igen, og for de første elleve måneder af 2020 har Vækst givet et afkast på 6,53 % mens Stabil har givet 3,62 %.
Sammenlignet med afkastet hos andre udbydere af pensionsordninger, er det meget tilfredsstillende resultater, og dagbladet Børsen bragte 9. december en oversigt, hvor man kan se afkastet hos danske pensionsselskaber og –kasser. Oversigten fokuserer på afkastet for medlemmer, der er 20 år fra tidspunktet for pensionering.
Et medlem i SISA har sin opsparing i Vækst, når der 20 år tilbage til pensionering, og her kan vi se, at vi med 6,53 % i afkast har leveret det 3. bedste resultat.