Markedskommentar Q4-2020
14. januar 2021
Vidste du?
Hvert kvartal udgiver vi i samarbejde med vores porteføljeforvalter Danske Bank Asset Management en markedskommentar. Her beskriver vi hvilke faktorer der har haft indvirkning på vores investeringsafkast i det forgange kvartalt - samt indikerer hvilke forventninger vi har til det kommende kvartal
Markedskommentar Q4-2020 Overblik
Covid-19 vaccinen landede.
I 4. kvartal 2020 aftog væksten i global økonomi. Kina viste de mest positive tendenser med fortsat stærk vækst. I USA steg den økonomiske aktivitet også, omend vækstraten aftog. Europa indførte nye restriktioner for at dæmme op for spredningen af covid-19, hvilket sandsynligvis har kastet nogle lande ud i fornyet recession i 4. kvartal.
Mere klarhed omkring udfaldet af det amerikanske præsidentvalg samt positive vaccinenyheder har overordnet set reduceret usikkerheden på de finansielle markeder i fjerde kvartal. Vi forventer dog, at de finansielle markeder fortsat vil være præget af bl.a. covid-19-udviklingen i sig selv, samt usikkerhed relateret til produktion, distribution og immuniseringseffektiviteten af de forskellige covid-19-vacciner.
Forhandlingerne om det fremtidige forhold mellem Storbritannien og EU fortsatte, og de endte med en snæver (del-) aftale i sidste minut, der formentlig kommer til at danne grundlaget for den fremtidige samhandelsrelation mellem de to parter.
Aktier steg overordnet i starten af fjerde kvartal, men markederne oplevede i dagene op til præsidentvalget i USA kortvarige fald, hvorefter aktier igen fortsatte stigningerne. Statsobligationsrenterne i USA steg ift. tredje kvartal, mens tyske statsobligationsrenter lå nogenlunde uændret på et lavt niveau i fjerde kvartal. Kreditspænd oplevede generelt i fjerde kvartal en yderligere indsnævring.
Det er fortsat vores vurdering, at aktier vil være den mest attraktive aktivklasse over de kommende måneder.
Afkastudvikling for SISA’s investeringer
SISA VÆKST
Den del af SISA Vækst, der forvaltes af Danske Bank Asset Management, havde i fjerde kvartal 2020 et positivt afkast på cirka 7.2%. Afkastet for 2020 var knap 9%. Den overordnede allokering til aktier udgjorde lidt mindre end 66% ved årets udgang, mens omkring 33% var investeret i obligationer foruden en begrænset kontantbeholdning.
SISA STABIL
Den del af SISA Stabil, der forvaltes af Danske Bank Asset Management, havde i fjerde kvartal et positivt afkast på 3.36%. Afkastet for 2020 blev 4.58%. Den overordnede allokering til aktier udgjorde godt 24% ved årets udgang, mens omkring 73% var investeret i obligationer foruden en mindre kontantbeholdning.
Vores investeringsstrategi og -principper samt etiske regler er nærmere beskrevet under afsnittet Investeringer
Hver måned ajourfører vi kursudvikling og afkast af vores samlede investeringer under afsnittet Afkast